مهمترین تغییرات کنکور ارشد ۹۴ «مهندسی صنایع» و «مهندسی سیستم ها و بهره وری»

موضوعات: اخبار آموزشی,اخبار کارشناسی ارشد,داوطلبان کارشناسی ارشد

post11

طبق دفترچۀ راهنمای شرکت در آزمون تحصیلات تکمیلی ۱۳۹۴(+دانلود نمایید) که توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است ، تغییراتی مهم در آزمون ورودی کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، سیستم و بهره وری به شرح زیر رخ داده است:

۱- کدرشته ۱۲۶۰ حذف شده و تمامی گرایش های آن به کد رشته ۱۲۵۹ منتقل شده است.

۲- کد ۱۲۵۹ قدیم دارای ۴ گرایش صنایع، مالی، لجستیک و مدیریت نو و فناوری بود که هر کدام بعضاً زیر گرایشهای خاص خود را داشتند؛ اما این گرایشها و زیر گرایشها به ۶ گرایش تبدیل شده است و زیر گرایشهای سیستمهای سلامت و مدیریت پروژه به عنوان یک گرایش اصلی در نظر گرفته شده اند.

۳- دیگر گرایش صنایع-صنایع نداریم و به دو گرایش بهینه سازی سیستم ها و سیستم های سلامت تفکیک شده است.

۴- مهندسی مالی به سیستم های مالی تغییر نام پیدا کرده است.

۵- مهندسی سیستم های اقتصادی و اجتماعی به مدل سازی سیستم های کلان تغییر نام پیدا کرده است.

۶- ضرایب دروس تغییری نکرده و مانند قبل است.

۷- کد ۱۲۵۹ قدیم و کد ۱۲۶۰ در حال حاضر یک کد رشته ۱۲۵۹ شده و دارای ۹ گرایش است، که با توجه به یکسان بودن ضرایب گرایشهای ۱و۲و۳ و همچنین ۴و۵و۶ در کارنامه نهایی، ۵ رتبه اعلام خواهد شد و هر دانشجو امکان انتخاب بین تمامی ۹ گرایش را دارد. از این بابت واقعاً به نفع دانشجویانی که درس می خوانند و تلاش می کنند، شده است؛ چون دایره انتخاب ایشان گسترده تر از قبل شده است.

۸- با توجه به ضریب ۵ دروس تخصصی انتظار نمی رود داوطلبین صنایع، سیستم یا بهره وری قدیم مشکلاتی برای هم ایجاد کنند و رقیب جدیدی به آن صورت ایجاد نشده است.

۹- مهمترین تغییر، اضافه شدن تحقیق در عملیات ۲ به کنکور ارشد ۱۲۶۰ قدیم یا همان سیستم و بهره وری است.

۱۰- بدیهی است کنکور صنایع دیگر در ۲ روز متوالی برگزار نشده و به صورت متمرکز در ۱ روز و بطور همزمان برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه کد ۱۱۴۸ یعنی مجموعه مدیریت اجرایی MBA  شناور است و نباید با کنکور ما در یک زمان برگزار گردد می توان نتیجه گرفت سوالات ریاضی دیگر با MBA یکی نبوده و در نتیجه احتمالاً سطح ساده تری نسبت به سوالات سال های گذشته خواهد داشت.

۱۱- از این پس مهندسی صنایع در کنکور کارشناسی ارشد ، کد رشتۀ شناور ندارد و باید به عنوان یک کدرشتۀ اصلی انتخاب شود.

۱۲- مانند قبل دانشجویان دارای کارشناسی مهندسی صنایع امکان شرکت در گرایش مدیریت سیستم و بهره وری را ندارند و این موضوع جدیدی نیست.

۱۳- در زمان اعلام ظرفیت ها (اردیبهشت ماه ۱۳۹۴) منتظر اعلام ظرفیت برای هر ۹ گریش جدید به صورت جداگانه باشید و این موضوع بسیار مهمی است که قطعاً به نفع شما خواهد بود.

۱۴- سال ۹۰ نیز چنین اتفاقی رخ داد و بسیاری از داوطلبان سرد شدند و کمتر درس خواندند و بسیاری نیز کنکور را رها کردند اما حقیقتاً وقتی کنکور برگزار شد افراد زیادی متوجه شدند که باختنه اند و ای کاش به جای پیروی از حواشی و اعتراض به شرایط به وجود آمده، درس می خواندند، ظرفیت ها آن سال جهش خوبی داشت، دانشجویانی که باور کردند شرایط همین است و بهتر است با آن کنار بیایند، برنده نهایی این بازی بودند، تغییرات سال ۹۰ بسیار گسترده بود و تغییرات جاری واقعاً در مقابل آن چندان تغییر زیادی محسوب نمی شوند، دانشجویان سیستم و بهره وری احتمالاً بابت اضافه شدن تحقیق در عملیات ۲ سردرگم هستند، نگران نباشید و با این شرایط کنار بیایید، فصل برنامه ریزی عدد صحیح فصلی ساده است که معمولاً ۳ سوال از آن می آید، فصل برنامه ریزی غیرخطی برای شما که ریاضی ۲ خوانده اید خیلی سخت نیست و قسمتهای مهمی از آن همان مباحث توابع چند متغیره است، پس نگران نباشید. تنها فصل برنامه ریزی پویا انرژی زیادی لازم خواهد داشت.

۱۵- بزرگی می گفت به جای فرار، مشکلات خود را بغل کنید! کنکور برگزار خواهد شد و این تغییر برای خیلی از شما یک فرصت است که نتیجه ای بهتر از آنچه انتظار می رفت بگیرید. از این فرصت استفاده کنید.

 

منبع: وب سایت دکتر ایمن پور ( با اندکی تغییرات)

تگ ها:

تعداد دیدگاه ها: 7

 1. با سلام
  من دانشجوی کارشناسی رشته آمار هستم و تصمیم دارم برای ارشد کنکور ارشد صنایع بدم ولی نمیدونم دروس تخصصی این رشته چه کتاب هایی بهتر و مناسبتره اگه میشه کمکم کنین

  پاسخ
 2. سلام من کارشناسی صنایع بودم دانشگاه ازاد.بدون کنکور هم میتونم ارشد برم.میخواسم گرایش بهره وری برم یعنی هیچ راهی نداره و اصلا امکانش نیس که این گرایش رو بخونم؟من واقعا ب این گرایش علاقه دارم

  پاسخ
 3. ببخشید من رشتم صنایعه و کنکور۹۵ ک شرکت کردم کد رشته ۱۲۶۰ رو اشتباهی به جای ۱۲۵۹ زدم حالا باید چکار کنم ؟امکان اصلاح وجود داره؟؟خواهش میکنم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • ﻋﻠﯽ ﮔﻮﻫﺮﺷﻨﺎﺳﺎﻥ

   باسلام بر سرکارخانم فرزانه
   گاهی اوقات اصلاحیه ای از طرف سازمان سنجش ارایه میشود با سازمان سنجش مکاتبه کنید

   پاسخ

پاسخ خود را بگذارید

ایمیل شما به هیچ عنوان در جایی نمایش یا منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما همراه مصمم سپاسگزاریم.