نحوه پذيرش دکترا تغيير کرد – برگزاري ۲ آزمون در سال

موضوعات: اخبار آموزشی

کنکور دکتری سنجش

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به ابلاغ جديدترين آيين نامه شيوه پذيرش دکترا گفت: با دو بار برگزاري آزمون در سال، هم آزمون تکرار مي شود و هم داوطلبات بدون محدوديت مي توانند شرکت کنند.

دکتر ابراهيم خدايي افزود: براي ورود به دوره دکترا دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي دولتي آيين نامه اي تدوين شده است که در واقع شيوه پذيرش و سنجش دانشجو در اين مقطع مورد بازنگري قرار گرفت.

آيين نامه دکترا ابلاغ شد

وي افزود: اين آيين نامه که براي سال هاي ۹۵ و ۹۶ اجرايي مي شود در تاريخ ۲ ارديبهشت ۹۴ توسط وزير ابلاغ شده است.  خدايي خاطرنشان کرد: در اين آيين نامه چند هدف و سياست ديده شده است. اولين هدف تفکيک فرآيند سنجش علمي از فرآيند پذيرش دانشجو است. پس از آن اعتباربخشي و استانداردسازي آزمون هاست و ديگر اينکه به گروه هاي آموزشي اختيار داده شده است که اين موضوع نيز در جهت استقلال دانشگاه هاست. هدف ديگر نيز ايجاد امکان شرکت متعدد داوطلب و توجه جدي به سوابق علمي آموزشي داوطلب است.  وي اضافه کرد: هدف اين است که آزمون دکترا بر اساس يکسري مواد امتحاني شامل آزمون عمومي و استعداد تحصيلي و آزمون تخصصي شامل دروس پايه و اصلي به تعداد بيش از دو بار برگزار شود. آزمون در سال اول آيين نامه يعني سال ۹۵ دوبار برگزار خواهد شد.

اعتباربخشي به آزمون براي مدت چند سال

رئيس سازمان سنجش يادآور شد: ضمن اينکه به اين آزمون اعتبار مي دهيم به طور مثال نتيجه آزمون دو يا سه سال معتبر خواهد بود. شورايي به رياست وزير علوم پيش بيني شده است که اين آزمون را اعتباربخشي کند.

وظيفه سازمان سنجش در آيين نامه جديد دکترا

وي با اشاره به فعاليت سازمان سنجش در اين دوره و بر اساس آيين نامه ابلاغي گفت: کاري که سازمان سنجش در اينجا انجام مي دهد اين است که از داوطلبان ثبت نام، آزمون را برگزار مي کند و به داوطلب کارنامه مي دهد. فرد بر اساس آزمون و نمره به دانشگاه معرفي مي شود. در اين ميان اطلاعات آماري لازم را براي تصميم گيري هر دانشگاه شامل ميانگين نقاط و درصدهاي آن اعلام مي شود.

جزئيات پذيرش

خدايي افزود: دانشگاه براي پذيرش اعلام عمومي مي کنند و داوطلب به دانشگاه مراجعه مي کند و دانشگاهها بر اساس شيوه نامه اي که همزمان با آيين نامه سال گذشته ابلاغ شده است، داوطلبان مورد نظر را انتخاب مي کنند.  وي خاطرنشان کرد: دانشگاه بايد سهميه قانوني از جمله ايثاگران و استعداد درخشان را رعايت کند. پس از اينکه دانشگاه به فرد پذيرش مي دهد، فرد ثبت نام موقت را انجام مي دهد اما دانشگاه اسامي را براي تاييد نهايي به سنجش ارسال مي کند و سنجش بر اساس حد نصاب عمومي اعلام شده است و نمره آن فرد و رعايت فرآيندهاي قانوني، پذيرش را نهايي مي کند. دانشگاه پذيرش را انجام مي دهد اما در مهلت زماني از ثبت نام تا بررسي مدارک، اين کار از سوي سنجش انجام مي گيرد.  رئيس سازمان سنجش اضافه کرد: با برگزاري آزمون دوبار در سال، هم آزمون تکرار مي شود و هم داوطلبات بدون محدوديت مي توانند شرکت کنند. وي گفت: سه قسمت استعداد تحصيلي، آزمون زبان و دروس تخصصي در حد دروس پايه و اصلي رشته اصلي از جمله بخش هايي است که در آزمون مد نظر قرار دارد. البته رشته امتحاني بدون توجه به گرايش ها و شاخه هاي آن درنظر گرفته مي شود.  خدايي اظهار داشت: بر اساس شيوه نامه اجرايي، حدنصاب آزمون در دانشگاه هاي مختلف مي تواند متفاوت باشد. دانشگاه ها هم بر اساس اطلاعات آماري قاعدتا حد نصاب خود را اعلام مي کنند.

تگ ها:

تعداد دیدگاه ها: 3

 1. سلام.خسته نباشیدقبلنا خیلی خیلی خیلی زود جواب میدادین.ولی الان چند روزه که به پیام من جواب ندادین.هر روز میام چک میکنم اما جوابی نمیبینم.
  واسه دانشگاه آزاد گرایش برنامه ریزی و مدیریت تولید،۳ تا درس هست که من نمیدونم چه منبعی باید بخونم،لطفا راهنماییم کنید.
  اقتصاد مهندسی پیشرفته،طراحی سیستم های صنعتی،برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی ها

  پاسخ
  • با سلام و عرض ادب و احترام؛
   به دلیل حجم بالای نظرات کاربران و ایمیل های ایشان سرعت پاسخ گویی پایین آمده است که از این بابت از شما پوزش می طلبیم.
   برای دروس دکتری که در آزمون ورودی می آید منابع مشخصی وجود ندارد اما منابع پیشنهادی از این قرارند
   طراحی سیستم های صنعتی: کتاب آقای دکتر بشیری (تا فصل ۹) + جزوه و مخصوصا تستایی که آقای نیکوفکر تو کلاس پژوهش میدهند.Facility Layout & Location تألیف R.L.Francis.L.F. , McGinnis & J.A.White و کتاب طراحی سیستم های صنعتی تألیف دکتر قمی و دکتر رئوف پناه، انتشارات ماهان و کتاب Facility Location تألیف Reza Zanjirani Farahani & Masoud Hekmatfar و Facilities Design تألیف Heragu
   اقتصاد مهندسی پیشرفته : کتاب اقتصاد مهندسی آقای اسکونژاد.Principles of Engineering Economy تألیف E. L. Grant & W. G. lreson و The Economy Analysis of Industrial Projects تألیف L. E. Bussey
   برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی ها: کتاب های برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی که در مقطع ارشد منابع بودند و Principles of Inventory & Material Management تألیف R .J. Tersine P و Decision Systems for Inventory Management تألیف R. Peterson & E . A.Silver و Facility Layout & Location تألیف R.L.Francis.L.F. McGinnis& J.A.White
   لازم به ذکر است که می توانید منابع مفیدی را از جناب آقای دکتر ایوزیان و سایر اساتید سؤال کنید.

   موفق ترین باشید، بیشتر و بهتر از همیشه

   پاسخ

پاسخ خود را بگذارید

ایمیل شما به هیچ عنوان در جایی نمایش یا منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما همراه مصمم سپاسگزاریم.