جزوه آموزش پریماورا ۶ (P6)

موضوعات: آخرین مطالب,آمورش نرم افزار,پریماورا

نرم‌افزار Primavera P6 Professional Project Management که به اختصار Primavera P6 نامیده می شود، به صورت جامع بر کار سازمان‌های پروژه مدار به منظور مدیریت چرخه کامل پروژه‌ها و پورتفولیوها که دربرگیرنده همه پروژه‌های کوچک و بزرگ سازمان است تمرکز دارد. پروژه‌هایی که تاکنون با محصولات خانواده پریماورا مدیریت و کنترل شده‌اند رقمی بالغ بر ۶ تریلوین دلار برآورد می‌شوند. شرکت‌ها به راهکارمدیریت پروژه پریماورا رو می‌آورند تا آنها را کمک نماید تصمیمات بهتری برای مدیریت پورتفولیوها اتخاذ نمایند، ریسک‌ها و فرصت‌های مرتبط با پروژه‌ها را ارزیابی کنند و مشخص نمایند آیا منابع کافی با مهارت‌های لازم را جهت انجام کار در اختیار دارند یا خیر. این راهکارهای در نوع خود بینظیر توانایی‌های لازم برای کنترل و اجرای پروژه‌ها را جهت تکمیل موفقیت‌آمیز پروژه‌ها در زمان تعیین شده، طبق بودجه معین و مطابق کیفیت تعیین شده را مهیا می‌سازند.

مجموعۀ حاضر ، با ارائۀ شرح کلی نرم افزار و  ترفندهای کاربردی ،به آموزش نرم افزار پریماورا ۶ (Primavera P6) ، در دو سطح مقدماتی و پیشرفته ، در ۷۰ صفحه و در قالب یک فایل پی دی اف ، پرداخته است که در ادامه می توانید آن را دریافت نمایید .
گفتنی است مجموعۀ حاضر توسط سرکارخانم کبری رحیمی تهیه و تنظیم شده است.


در مورد Primavera P6 Professional Project Management بیشتر بدانید:

پس از آنکه نرم افزار قدرتمند برنامه‌ریزی و کنترل پروژه Primavera Project Planner شرکت Primavera با اقبال جهانی روبرو شد و شرکتهای بزرگ آن را بعنوان ابزاری مفید برای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه خود پذیرفتند، شرکت پریمآورا برای پاسخ به نیازهای روبه گسترش کاربران خود در سراسر دنیا این سیستم را در نسخه ۳.۱ متوقف کرد و با یک جهش بزرگ و با انجام تغییرات و دگرگونیهای کلی نسل جدید سیستم‌های مدیریت پروژه خود را در قالب Primavera Enterprise ارائه داد.
Primavera Enterprise برای مدیریت یک پروژه یا دسته‌ای از پروژه ها نیست بلکه سیستم جامعی متشکل از راهکارهای مختلف برای مدیریت و سازماندهی تمام پروژه‌های یک سازمان بزرگ میباشد. این سازمان ممکن است یک یا چند پروژه کوچک داشته باشد یا متولی انجام پروژه‌های بزرگ بسیار در زمینه‌ها و مکانهای مختلفی باشد.
بدنه اصلی این بسته نرم افزاری Primavera Project Planner for the Enterprise میباشد که تکامل یافته و اصلاح شده سیستم Primavera Project Planner است و سیستم‌های جانبی دیگر مانند Portfolio Analyst و Methodology Manager آن را در ارائه سرویسهای لازم برای مدیریت حرفه‌ای پروژه‌ها در سطوح مختلف سازمان مقدور می‌سازند.
اين بسته، راهكار يكپارچه‌اي را براي پوشش دادن به نيازهاي اعضاء مختلف تيم پروژه، با توجه به مسؤليت‌ها و مهارت‌هاي آنها مهيا مي‌سازد كه مي‌تواند بصورت مستقل (Stand Alone) يا تحت شبكه (Oracle, SQL Server) نصب و مورد استفاده قرار گيرد.
اين بسته محصولات شامل اجزاء زير مي‌باشد:
Primavera Project Management Application، اين برنامه كه Primavera Project Planner for the Enterprise و به اختصار P3e نيز ناميده مي‌شود، نرم‌افزار اصلي اين مجموعه و خاص برنامه‌ريزي، پيگيري و تحليل عملكرد پروژه مي‌باشد. اين سيستم با امكان استفاده براي چندين كاربر و پروژه‌هاي چندگانه (Multiproject) اطلاعات مختلف مربوط به زمان، هزينه و منابع پروژه‌ها در سطوح مختلف سازمان و امكان تحليل و بررسي آنها را در اختيار شما قرار مي‌دهد.
P6 مناسب سازمان‌هايي است كه با مديريت پروژه‌هاي مختلف و امكان تعريف كاربران متعدد (با دسترسي‌هاي تعريف شده) در يك بخش يا كل سازمان سروكار دارند. اين برنامه ساختار پروژه‌اي سازمان (EPS) متشكل از تعداد نامحدود پروژه، فعاليت، برنامه مبنا، منابع، ساختار شكست كار (WBS)، ساختار شكست سازماني (OBS)، كدهاي مختلف و روش مسير بحراني براي زمانبندي و تسطيح منابع را پشتيباني مي‌كند. پياده سازي اين راهكار در سطح گسترده نيازمند استفاده از بانك‌هاي اطلاعاتي چون Oracle و SQL Server است.
برنامه مديريت پروژه(P3e)، همچنين امكاناتي براي مديريت متمركز منابع مهيا مي‌سازد كه شامل قابليت تائيد تايم‌شيت منابع و امكان ارتباط با منابع پروژه از طريق برنامه جانبي Primavera Timesheet مي‌باشد. بعلاوه برنامه مديريت پروژه(P3e)، مديريت ريسك يكپارچه، پيگيري مسئله(Issue)هاي پروژه، مديريت آستانه‌ها (Thresholds) را نيز در خود دارد. ويژگي پيگيري (Tracking) اين نرم‌افزار كاربران را به خلاصه‌سازي اطلاعات زمان، هزينه و ارزش حاصله (Earned Value) در سطوح مختلف سازمان قادر مي‌سازد. اسناد مرجع (Work Products and Documents) مي‌توانند به فعاليت‌ها اختصاص داده شده و مديريت شوند. ويزارد گزارش‌ها امكان تهيه گزارش‌های دلخواه از داده‌هاي مختلف بانك اطلاعاتي را به ساده‌ترين روش در اختيار شما قرار مي‌دهد.
Methodology Manager، اين برنامه، سيستمي براي ثبت و ذخيره متدولوژي‌ها و الگوهاي برنامه‌ريزي مي‌باشد. مديران پروژه مي‌توانند اين متدولوژي‌ها را براي تهيه برنامه پروژه‌هاي جديد، انتخاب، تركيب و اصلاح نمايد. اين متدولوژي‌هاي اصلاح شده مي‌توانند در برنامه مديريت پروژه و توسط معمار پروژه (Project Architect) بعنوان الگويي براي تهيه برنامه زمانبندي پروژه‌هاي جديد مورد استفاده قرار گيرند. بدين ترتيب شما مبناي تهيه برنامه براي پروژه‌هاي جديد را تجربيات كسب شده از انجام پروژه‌هاي قبلي قرار مي‌دهيد كه موجب مي‌شود دقيق‌ترين برآوردها و محاسبات را براي برنامه‌ريزي داشته باشيد. Portfolio Analyst. برنامه Portfolio Analyst ابزار تهيه گزارش‌های خلاصه و تحليلي براي مديران ارشد سازمان مي‌باشد. اين برنامه اطلاعات به روز (Live Data) يا خلاصه (Summary Data) را از بانك اطلاعاتي برنامه مديريت پروژه (P3e)، فراخواني كرده و مديران طرح و پروژه را قادر مي‌سازد پروژه‌هاي مختلف را به منظور مقايسه و آناليزهاي مورد نظر در Portfolioهاي مختلف گروه بندي نمايند. اين گزارش‌ها در برگيرنده اطلاعات مختلفي از پروژه‌ها و در اشكال مختلف بصورت جدول يا نمودار قابل تهيه و ارائه مي‌باشند.
Timesheet Application، بسته محصولات پريمآورا، همچنين شامل برنامه Primavera Timesheet است كه سيستمي براي تسريع ارتباطات اعضا تيم پروژه از طريق وب (Web) مي‌باشد. از طريق برنامه Timesheet افراد مختلف دخيل در اجراي پروژه با بانك اطلاعاتي برنامه مديريت پروژه(P3e) ارتباط ايجاد كرده و برنامه كاري خود را دريافت مي‌كنند يا كار روزانه خود را گزارش مي‌دهند. لذا اعضا تيم پروژه مي‌توانند لحظه به لحظه گزارش كار خود را در مقايسه با برنامه كاري خود اعلام نمايند و مديران نيز با در اختيار داشتن آخرين اطلاعات مي‌توانند با اعتماد بيشتري تصميم‌گيري كنند.
Web Application، اين برنامه وابسته به نقش (Role-based) به كاربران اجازه مي‌دهد از طريق اينترنت به اطلاعات مختلف پروژه (در حد دسترسي‌هاي تعريف شده) دسترسي داشته باشند. كاربران مختلف مي‌‌توانند با استفاده از برنامه‌هاي (Web Browser) دستورات مختلف را در برنامه مديريت پروژه (P3e) اجر نمايند. اين برنامه بايد روي (Web Server) نصب شود.
Primavera Software Development Kit، اين برنامه كاربران را قادر مي‌سازد اطلاعات بانك اطلاعاتي برنامه مديريت پروژه را با بانك‌ها و برنامه‌هاي ديگر مرتبط (Link) سازند. براي انتقال اطلاعات پروژه‌‍‌هاي تعريف شده در برنامه مديريت پروژه(P3e) به برنامه‌هاي ديگر و بالعكس نياز به استفاده از اين برنامه واسطه مي‌باشد. اين برنامه بايد روي هر يك از رايانه‌هايي كه نياز به انتقال داده‌ها مي‌باشد نصب شود.

تگ ها: ,,,,,,,,,

تعداد دیدگاه ها: 44

  1. مهندس علیپور

    سلام .وقت بخیر مهندس محترم اگه لطف کنید فایل تصویری جامه پری ماورا رو هم واسه من ایمیل کنه

    پاسخ
  2. سلام.خسته نباشید.آقا فایل تصویری آموزش جامع primavera p6 یا p7 رو کسی داره؟ خیلی خیلی خیلی بهش نیاز دارم.ممنون میشم اگه محبت کنید واسم ایمیل بزنه کسی اگه داره :(((

    پاسخ

پاسخ خود را بگذارید

ایمیل شما به هیچ عنوان در جایی نمایش یا منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما همراه مصمم سپاسگزاریم.